Kultuurilooliste vahepeatustega
PALVERÄNNUTEE
Piritalt Vana-Vastseliina

Teekond

Simisalu ja Vargamäe


„TÕE JA ÕIGUSE” MAADEL

Enamasti lirtsuv jalgealune, sood ja metsad, vanad taluasemed ja taliteed, rabajärved – selline pilt avaneb matkajale, kes kõnnib mööda õpperadasid, mis viivad Matsimäelt Simisallu. Kumbki rada on 9 km pikk.

Ei ole teada, millal asustati Simisalu väljamägi, kuid 1784. aastal elas seal 14 inimest.
Simisalu on ajalukku läinud väga erinevatel asjaoludel. Eelkõige muidugi Anton Hansen Tammsaare „Tõe ja õiguse” kaudu.


1871. aastal ostsid Simisalu Jüri ja Hans Grosthalid 6200 rubla eest. Hans on „Tõe ja õiguse” Hundipalu Tiidu algkuju. Jüri poeg Jüri aga abiellus hiljem Tammsaare õe Maria Hanseniga.
1911. aastal ostis talu Hans Vielemann (eestistatuna Viljamaa). Tema poeg Gabriel tapeti koos naise Rosaliega 24. juulil 1941 hävituspataljoni poolt. Elumaja põletati maha.
On kaks versiooni, miks hävituspataljon seda tegi. Ühe järgi märganud Vene madrused Järva-Madise kiriku tornist, kuidas punase terrori eest metsa varjunud inimesed käisid Simisalu talust toiduaineid viimas. Teine variant on, et Simisalu talu rahvas oli kuidagi seotud Kautla lahingutega. Pererahvas maeti oma aeda, 1943. aastal maeti nad A. H. Tammsaare venna August Hanseni eestvõttel Järva-Madise kalmistule.

Seoses Simisalu matkakodu asutamisega 1977. aastal tuli Simisallu elama Rein Arjukese oma perega. Koos temaga aga sai see koht koduseks seitsmekümnendate-kaheksaküm-nendate aastate teisitimõtlejatele ning selle seltskonna jaanipäevatuled süüdati tavakohaselt Simisalu väljamäel. Sellega kaasnes muidugi KGB pidev huvi siinse maja ja rahva vastu. Rein Arjukese kodule sai osaks kaheksakümnendatel aastatel rida läbiotsimisi.
Rein Arjukese oli taasiseseisvunud Eesti Vabariigi esimese riigikogu liige.


Viimastel aastatel on Simisalus korda tehtud RMK Simisalu Loodusmaja 49 voodikoha ja seminariruumiga ning 18 m kõrgune vaatetorn, kust avaneb unustamatu vaade ümbrusele ja paistab kätte ka Järva-Madise kiriku torn.

Ööbimisvõimalus Simisalu loodusmaja aidas.
Palverändurile sobiv ööbimiskoht kaminaruumiga aidas (ilma voodivarustuseta) 10 inimesele, 1 öö 40€. Kontakt-broneerimine tel. 676 7532 ja puhkus@rmk.ee
Väljamäe põhjapoolsest tipust viib tähistatud matkarada A. H. Tammsaare majamuuseumi Vargamäel, mis avati 1958. aastal, taastatuna said 1978. aastal valmis rehielamu, laut, saunikumajad ja piirdeaiad.
Vargamäelt viib 5 km pikkune tähistatud matkarada üle Kodru raba Järva-Madise kiriku juurde.

Lagle Parek