Kultuurilooliste vahepeatustega
PALVERÄNNUTEE
Piritalt Vana-Vastseliina

Teekond

Kose suvemõis


Mõis rajati 1790. aastal Kochide poolt obrokile võetud maa-alale. Pirita jõe kaunis jõekäärus asuv suvemõis oli imeline mitte niivõrd arhitektuuriliselt kui oma kauni pargi poolest, mida kutsuti Eedeni aiaks. Veel hiljuti, kümmekond aastat tagasi oli  alles paabulindude maja, mis tänaseks hävinud.
Kochid andsid oma suvemõisa koos abihoonetega pärast 1920. aastat üle Scheelidele, vaid kabeli jätsid enda valdusse. Tänasel päeval on selgusetu, kellel on pärimisõigus sellele mõisale, kas Scheelidel või Kochidel. Mõlemate järglased on esitanud tagastamisavalduse ja asi on kohtus.


Ajalukku aga jääb see koht oma sulastemajaga, mis asub üleval astangul. 1941. aastal valisid nõukogude okupandid, eesotsas Sergei Viktori poeg Kingissepaga, selle hoone oma kohtu-mõistmise ja mõrvamise paigaks. Siin on leitud 78 laipa. Haudade avamisel 1942. aastal selgus, et enamikku ohvritest oli piinatud, 15 aga elavalt maetud. Aastakümneid on püütud mõrvakohta märgistada, aga siiani pole see õnnestunud.

Nõukogude okupatsiooni ajal oli see krunt Balti laevastiku kasutuses. Kõrge astangu sees on sel ajal rajatud käikude ja varjendite võrgustik. Käigud on avatud ja ohtlikud.

Lagle Parek


http://www.tallinn.ee/est/g3433s24531
http://tallinncity.postimees.ee/21362/kose-suvemoisa-park-meenutas-eedeni-aeda
https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=8763